A második világháború egyik legendás harckocsijának fejlesztése 1936-ban kezdődött a Szovjetunióban az amerikai J. Walter Christie M1928 harckocsijának tervei alapján. A Christie-féle harckocsidizájnból született meg aztán az a kor harckocsijaival összevetve számos újítást – mint például a jellegzetes döntött páncélzat, hegesztett páncéltest, öntött torony, dízelmotor – tartalmazó konstrukció, amelyek révén a későbbi T-34-es a második világháború egyik legsikeresebb harci eszköze lett.

Az egyszerűen és olcsón gyártható harckocsiból az 1941 nyarán megindult német támadás idején már csaknem ezer példány állt rendelkezésre a Vörös Hadseregben. Bár készült 50 mm-es löveget alkalmazó prototípus is, sorozatgyártásra a 76 mm-es löveggel ellátott változat került, amelyet fokozatosan váltottak fel az 1943-tól gyártott, 85 mm-es löveggel felszerelt példányok. A komolyabb fegyverzetre azért volt szükség, mert bár a (német terminológiával jelölve) T-34/76-osok 1943-ig eredményesen vették fel a harcot a legfejlettebb német Pzkw-IV harckocsikkal, ám a Kurszknál debütáló Pzkw-V „Panther” és Pzkw-VI „Tiger” harckocsik páncélvédettségével és fejlettebb lövegeivel szemben már alulmaradtak. A 85 mm löveggel felszerelt T-34-esek ebből a szempontból is jobban teljesítettek, bár a két német „csúcsragadozóval” szemben leginkább megbízható műszaki adottságaik és legyártott mennyiségük révén kerültek fölénybe. Ez utóbbi típus vált a Vörös Hadsereg sztenderd harckocsijává a második világháború utolsó szakaszára.

A T-34-es harckocsi különböző változataiból összesen közel 85 000 példány készült. Gyártása a világégést követően is folytatódott, a keleti blokk hadseregeiben ez a típus alkotta a páncélos erők gerincét az 1950-es évek elején. Harci alkalmazására a hidegháború során is számtalan példa akad, kezdve a koreai háborútól, az 1956-os magyarországi forradalom és szabadságharcon és az arab-izraeli háborúkon át az angolai és a jugoszláv polgárháborúig, de a 2014-2015-ben Jemenben lezajlott húti puccs idején is alkalmazták egyes példányait.

A T-34/85 típus több példánya megtalálható a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum gyűjteményében is, amelyek az ország számos pontján vannak kiállítva katonai alakulatoknál (Tápiószecső, Tata), vagy éppen közterületen (pl. Hortobágy, Nemesmedves, Nagykanizsa).

Technikai adatok:

Tömeg: 30 t

Hosszúság: 6,75 m

Szélesség: 3 m

Magasság: 2,45 m

Kezelőszemélyzet: 5 fő

Gyártó: Malisev Gépgyár, Uralmas, Volgográdi Traktorgyár, Cseljabinszki Traktorgyár

Fegyverzet: 85 mm D-5T vagy ZiSZ-SZ-53 harckocsiágyú

                  2 db 7,62 mm DT géppuska

Motor: V-2, 12 hengeres, 38,88 literes, vízhűtéses, dízel

Teljesítménye: 493 LE