KTJ–1 "Szöcske" könnyű terepjáró jármű

A "Szöcske" egy 1990-ben elindított magyar kísérlet volt speciális feladatkörű, katonai alkalmazású könnyű terepjáró gépjármű (KTJ) létrehozására, amely többféle fegyverzettel is felszerelhető (könnyű- vagy nehézgéppuska, mesterlövész- vagy fedezékromboló puska, hátrasiklás nélküli löveg, páncéltörő rakéta), s amellyel különleges egységeket lehetett volna gyorsan mozgatni speciális feladatok végrehajtása céljából.

Az első kísérleti példány (KTJ-01 típusszámon ismert változat) a Haditechnikai Intézet által meghatározott követelmények alapján 1992-ben a Gépfet Kft.-nél készült el. A konstrukciót extrém körülmények között vizsgálták a szakemberek és a szerzett tapasztalatok felhasználásával további prototípusok (KTJ 02, 03 és 04 típusszámon) kerültek legyártásra, amelyek alapelvükben megegyeztek az első verzióval, de paramétereikben-kivitelükben változtak.

1994-ben az alvázkénti vizsgálatok érdekében végzett átalakítások (részegység, fegyverállvány elkészítése) után az alábbi fegyverek hordozására tervezték: könnyű- vagy nehézgéppuska, mesterlövész- vagy fedezékromboló puska (Gepárd, Elefánt), hátrasiklás nélküli löveg, páncéltörő rakétavető (Fagot).

A „Szöcske” sorsáról végül 1994 végén döntöttek, a felmerülő pénzügyi nehézségek miatt nem került rendszeresítésre a Magyar Honvédségnél.

Technikai adatok:

Tömeg: 0,9 t
Hosszúság: 3,5 m
Szélesség: 1,8 m
Magasság: 2 m
Legnagyobb sebesség: 120 km/h
Szállítható személyek száma: 1+3 fő
Gyártó: Gépfet Kft.